September 19th, 2019
Dobór właściwego ogrodzenia zależny jest od wielu czynników. Przed jego wytyczeniem i zabraniem się do wykonywania robót, należy bardzo głęboko przemyśleć, jakie cechy ma spełniać ogrodzenie, czego od niego oczekujemy. Wszystko po to, by w dziele wytyczania swojego terenu, odgradzania się od świata i sąsiadów, nie wylewać dziecka z kąpielą. Nie sztuka bowiem przedobrzyć i postawić wokół swojej posiadłości coś, co nas przytłoczy i zdominuje. Trzeba zrobić wszystko, by ogrodzenie jak najlepiej komponowało się z otoczeniem, by go nie przygłuszało. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Niewątpliwie dzieło budowy domów uważane jest za sztukę dostępną jedynie prawdziwym profesjonalistom. Przez laików, osoby niezorientowane w temacie czy niedoświadczone budowa domów kojarzy się nieomalże z magią. Nic dziwnego, wszak jest to faktycznie dość skomplikowany proces. Tym bardziej należy cenić kunszt fachowców, którzy są praktycznie sami w stanie dopilnować każdego elementu w tej dziedzinie. Zadbają o szkic projektu, o każdy niezbędny materiał potrzebny do użycia podczas budowy, odpowiednio rozplanują wszystkie czynności inwestorskie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
W przypadku ściągów kablobetonowych lub z wiązek cienkich drutów równoległych, albo gdy ściąg w zasadzie prętowy zastąpiony jest na odcinku końcowym kablem lub pękiem drutów przyspawanych do ściągu, możliwe staje sie stosowanie zakotwień stożkowych typu Freyssineta do kabli i różnych naciągarek (lewarów) — także i według patentów polskich (np. T. Kluza, S. Wróblewskiego, krakowskie, C. Ezmera i in.). Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Niekiedy stosuje się do tej samej ścianki dwa różne rodzaje zakotwień, np. płyty lub ściany kotwiące zakładane na palach pionowych lub kozłach. W takim przypadku należy pamiętać, że ze względu na różny charakter pracy statycznej tych urządzeń, ich graniczne nośności powstają przy różnych przesunięciach kotwi, tak że najczęściej tylko jedno z urządzeń może być w pełni wykorzystane. Ogólnie wykonanie zakotwień liniowych polega na wbiciu lub wwierceniu w grunt lub w skałę na potrzebną długość rury zaopatrzonej w luźną końcówkę wiertniczą (trzewik, świder). Służy do tego najlepiej specjalny sprzęt wiertniczy, tzw. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Na krawędziach, otworach okiennych, filarach itp. występują boczne strumienie ciepła. Dochodzą jeszcze nierównomierności w strukturze bu- dowli i w zawartości wilgotności, która ma znaczny wpływ na parametry ma- teriału, przede wszystkim na współczynnik przewodzenia ciepła. Jeśli uwzględni się jeszcze, że w procesie nagrzewania i chłodzenia biorą udział nie tylko ściany zewnętrzne, lecz także ściany wewnętrzne, stropy i urzą- dzenia pomieszczenia albo budynku, a więc elementy budowlane o silnie różniącej się pojemności cieplnej i temperaturze, wtedy staje się oczy- wiste, że matematyczne rozwiązanie tego zagadnienia może dać co naj- wyżej rezultaty jakościowe, ale w żadnym przypadku nie rezultaty ilo- ściowe, które można by zastosować w praktyce. Spodziewana dokładność nie usprawiedliwia w takich przypadkach przeprowadzania skomplikowa- nych i czasochłonnych obliczeń, chyba że służą one do celów badawczych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Doświadczenie uczy, że ilość ciepła wymieniana między powierzchnią o temperaturze ts i otaczającym płynem o temperaturze tF1 zależy od wielkości powierzchni i od róźnicy temperatur (ts – tpl). Temperatura płynu zmienia się wraz z odległością od powierzchni. Można jednak za- łożyć, że w określonej odległości od ściany panuje jednolita temperatura płynu tpl, którą wprowadza się do obliczeń. Współczynnik przejmowania ciepła jest więc miarą gęstości strumie- nia ciepła na jeden stopień różnicy temperatury między ścianką a płynem. Założenie pewnej dowolności w przyjmowaniu średniej tempe- ratury płynu t pl wykazuje, że współczynnik przejmowania ciepła nie jest jednolitym pojęciem fizycznym. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Metale wykazują największe wartości; w stanie czystym ich współczynnik przewodzenia ciepła jest wprost proporcjonalny do przewodności elek- trycznej. Współczynniki przewodzenia ciepła materiałów budowlanych wynoszą ogólnie od A = 0,5 do 2. Decydującą rolę odgrywa przy tym struktura materiału i jego porowatość. Małe komórki powietrzne utworzone przez pory tym bardziej utrudniają. przewodzenie ciepła, im mniejsze są ich wymiary i im bardziej równomiernie są one rozmieszczone w materiale. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Comments Off
September 19th, 2019
Rezultaty uzyskane dla płyt pionowych nie mogą być stosowane dla płyt poziomych. Często jednak równania tego rodzaju wykorzystuje się i dla poziomych powierzchni. Współczynniki pochodzą częściowo z pomiarów wydajności dla powierzchni ogrzewania sufitowego i podłogowego, przy czym obliczo- no udział promieniowania w oddawaniu ciepła; dlatego nie są one bardzo dokładne. Irzeba również uwzględnić, że w przypadku ogrzewania podło- gowego i sufitowego występują duże powierzchnie o nierównomiernej temperaturze, przy których mogą wystąpić wywołane tymi właśnie róż- nicami temperatur dodatkowe przepływy powietrza zwiększające przej- mowanie ciepła. Ponadto wymiana powietrza w pomieszczeniu wpływa na przepływ przy powierzchniach grzejnych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 19th, 2019
Podczas skraplania pary często tworzy się warstwa cieczy powlekająca ściankę; czasem kondensat skrapla się w postaci kropel albo jednocześnie występują obie formy skraplania. To czy ustali się kondensacja błonkowa czy też kroplowa zależy od zdolności zwilżania: powierzchni. Na przykład z czystej płaskiej powierzchni metalicznej odpływa chemicznie czysty kondensat w formie zwartej warstwy. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami przejmowane ilości ciepła za- leżą w dużym stopniu od rodzaju kondensacji. Tak więc współczynnik przejmowania ciepła dla nasyconej pary wodnej przy kondensacji błon- kowej wynosi ok. Read the rest of this entry »
Comments Off