September 8th, 2019
Zbiorniki terenowe buduje się w ziemi na takiej głębokości, aby dno ich znajdowało się 3 -; -. 5 m poniżej terenu, a wydobytą ziemię zużywa się do obsypania zbiornika. Do budowy tych zbiorników używa się cegły nie nasiąkającej wodą, kamienia naturalnego na zaprawie cementowej, a najczęściej żelbetu. Na zewnątrz zbiorniki terenowe, zwykle o kształcie kopulastym, są pokrywane gładką wyprawą cementową, którą po wysuszeniu smaruje się dwukrotnie bitumiczną powłoką i okłada warstwą gliny grubości 30 -; -. 40 cm. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
Dotrzymanie terminu sporządzenia dokumentacji jest szczególnie ważne. W okresie między sporządzeniem dokumentacji a momentem rozpoczęcia prac realizacyjnych nastąpić muszą wszystkie czynności niezbędne do przygotowania samej budowy, zgodnie z zasadami gospodarki planowej. Realizacja inwestycji w warunkach gospodarki planowej wymaga skoordynowania wszystkich elementów budowy: niezbędnych do budowy materiałów i urządzeń, wyposażenia powstających obiektów, zarezerwowania maszyn oraz zagwarantowania wykonawstwa. Właściwie sporządzone wykazy robocizny, materiałów, czas użycia sprzętu mechanicznego itp. dają podstawę do sporządzenia zestawień w skali ogólnokrajowej dla zakładów produkcyjnych dostarczających materiały, dla przedsiębiorstw instalacyjnych układających swe plany wykonawcze i dla ośrodków dysponujących maszynami budowlanymi. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
Zapotrzebowanie wody na cele bytowo-gospodarcze na mieszkańca i dobę w miastach i osiedlach należy przyjmować wg normatywu MGK z 1956 r. (Decyzja PKPG z dn. 27. VIII. 1956 r. Read the rest of this entry »
Comments Off