September 8th, 2019
Dla celów przeciwpożarowych buduje się również zbiorniki (zasobniki) terenowe, otwarte lub zakryte, gdy wodociąg kolejowy nie może zapewnić odpowiedniego ciśnienia i sekundowej wydajności pomp strażackich. Zbiornik podziemny i nie zamarzający, z dwoma nadziemnymi hydrantami przeciwpożarowymi i z opuszczonymi do zbiornika przewodami ssawnymi, zakończonymi koszami sitowymi. Do zbiornika. doprowadzono przewód zasilający o średnicy 80 mm, za pomocą którego można dopełniać zbiornik, oraz przewody przelewowy i spustowy, odprowadzające wodę do kanału deszczowego. Pojemność takich zbiorników jest ustalana na podstawie planu obrony przeciwpożarowej danego obiektu produkcyjnego, w którym powinna być również przewidziana droga dojazdowa dla wozów strażackich z pompą. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
Dotrzymanie terminu sporządzenia dokumentacji jest szczególnie ważne. W okresie między sporządzeniem dokumentacji a momentem rozpoczęcia prac realizacyjnych nastąpić muszą wszystkie czynności niezbędne do przygotowania samej budowy, zgodnie z zasadami gospodarki planowej. Realizacja inwestycji w warunkach gospodarki planowej wymaga skoordynowania wszystkich elementów budowy: niezbędnych do budowy materiałów i urządzeń, wyposażenia powstających obiektów, zarezerwowania maszyn oraz zagwarantowania wykonawstwa. Właściwie sporządzone wykazy robocizny, materiałów, czas użycia sprzętu mechanicznego itp. dają podstawę do sporządzenia zestawień w skali ogólnokrajowej dla zakładów produkcyjnych dostarczających materiały, dla przedsiębiorstw instalacyjnych układających swe plany wykonawcze i dla ośrodków dysponujących maszynami budowlanymi. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
W zakładach przemysłowych woda zużywana jest na potrzeby produkcyjne (technologiczne), przeciwpożarowe jak również do picia i na potrzeby gospodarcze. W fabrykach woda zużywana jest najczęściej do następujących celów: – na przygotowanie produktów lub półfabrykatów, – na przemywanie przygotowanych produktów lub półfabrykatów w specjalnych urządzeniach (zbiorniki dla przepłukiwania, wanny, konwejery, filtry itp. ). – na spłukiwanie (usuwanie) pewnych produktów lub odpadków (popiół itp. ), – na przygotowanie pary w urządzeniach maszynowych, – na chłodzenie maszyn, – na gospodarczą obsługę pomieszczeń, gdzie odbywa się produkcja (np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
Dokumentacja projektowo-kosztorysowa sporządzana przez innych wykonawców, niż jednostki państwowe wymaga sprawdzenia i zatwierdzenia przez służbę architektoniczno-budowlaną w zakresie projektu technicznego. Podstawą do rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych jest pozwolenie na budowę, wydawane przez terenową służbę architektoniczno-budowlaną po przedstawieniu przez inwestora projektu technicznego, a przy opracowaniu dokumentacji w jednym stadium – projektu techniczno-roboczego. Ramowe zasady sporządzania i zatwierdzania założeń oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji ustala Zarządzenie nr 15 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dn. 11. lipca 1957 r. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
Zapotrzebowanie wody na cele bytowo-gospodarcze na mieszkańca i dobę w miastach i osiedlach należy przyjmować wg normatywu MGK z 1956 r. (Decyzja PKPG z dn. 27. VIII. 1956 r. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 8th, 2019
Przełomowe przestrzenie promują naukę, inspirując nas, dostarczając pomocnych narzędzi i ułatwiając owocną współpracę i wymianę pomysłów w grupach.
Krótko mówiąc, praca jasno pokazuje, że twórcze wykorzystanie architektury i wystroju wnętrz zapewnia nie tylko nowe fizyczne ramy dla zdobywania wiedzy, ale także ożywia i przyspiesza proces uczenia się jako całość.
To, jak dobrze się uczymy, jest bezpośrednio związane z miejscem, w którym się uczymy.
Ponieważ era cyfrowa zmieniła sposób, w jaki drastycznie zbieramy wiedzę, miejsca, w których uczymy się teraz, wyglądają i czują się zupełnie inaczej niż dziesięć lat wcześniej.
Dzisiaj przestrzeń, w której odbywa się nasza ustawiczna ścieżka uczenia się, ewoluowała, aby dostosować się do naszych rosnących potrzeb edukacyjnych. Read the rest of this entry »
Comments Off