September 6th, 2019
W zakładach przemysłowych woda zużywana jest na potrzeby produkcyjne (technologiczne), przeciwpożarowe jak również do picia i na potrzeby gospodarcze. W fabrykach woda zużywana jest najczęściej do następujących celów: – na przygotowanie produktów lub półfabrykatów, – na przemywanie przygotowanych produktów lub półfabrykatów w specjalnych urządzeniach (zbiorniki dla przepłukiwania, wanny, konwejery, filtry itp. ). – na spłukiwanie (usuwanie) pewnych produktów lub odpadków (popiół itp. ), – na przygotowanie pary w urządzeniach maszynowych, – na chłodzenie maszyn, – na gospodarczą obsługę pomieszczeń, gdzie odbywa się produkcja (np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 6th, 2019
Dokumentacja projektowo-kosztorysowa sporządzana przez innych wykonawców, niż jednostki państwowe wymaga sprawdzenia i zatwierdzenia przez służbę architektoniczno-budowlaną w zakresie projektu technicznego. Podstawą do rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych jest pozwolenie na budowę, wydawane przez terenową służbę architektoniczno-budowlaną po przedstawieniu przez inwestora projektu technicznego, a przy opracowaniu dokumentacji w jednym stadium – projektu techniczno-roboczego. Ramowe zasady sporządzania i zatwierdzania założeń oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla inwestycji ustala Zarządzenie nr 15 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dn. 11. lipca 1957 r. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 6th, 2019
Zapotrzebowanie wody na cele bytowo-gospodarcze na mieszkańca i dobę w miastach i osiedlach należy przyjmować wg normatywu MGK z 1956 r. (Decyzja PKPG z dn. 27. VIII. 1956 r. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 6th, 2019
Comments Off
September 6th, 2019
Zapotrzebowanie wody do urządzeń tryskaczowych i zraszających [TYTUL Zapotrzebowanie wody do urządzeń tryskaczowych i zraszających. Tryskacze: przy liczbie tryskaczy do 100 szt. na l piętro przy liczbie tryskaczy 100 -:- 150 szt. na l piętro przy liczbie tryskaczy 150 -:- 200 szt. na l piętro czas działania urządzenia – 2 godziny. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 6th, 2019
Prasoodpowietrzanie Metoda ta jest jednym z nowych rozwiązań zagęszczania mieszanek betonowych w produkcji elementów prefabrykowanych. Polega na wielostopniowym zagęszczaniu przez prasowanie z jednoczesnym odpowietrzaniem przy stosowaniu mieszanek o normalnej temperaturze lub też mieszanek gorących. Technika ta nie została jeszcze obecnie wprowadzona na skalę przemysłową, jednak osiągane już obecnie wyniki w badaniach półtechnicznych, jak też przygotowanie uruchomienia produkcji elementów wielkopłytowych dla budownictwa mieszkaniowego wskazują, że rozwiązanie to może być szczególnie interesujące. Prasoodpowietrzanie zakłada stosowanie mieszanek o wyższym stopniu ciekłości i odprowadzanie pewnej ilości wody zarobowej w trakcie trwania procesu zagęszczania. Można, więc uznać, że jest ona pierwszym pewnym rozwinięciem metody GO-CON . Read the rest of this entry »
Comments Off
September 6th, 2019
Określanie mocy produkcyjnej wytwórni elementów wielkowymiarowych dla budynków mieszkalnych odbywa się na podstawie liczby izb, które zaplanowano do zmontowania w okresie rocznym. Jak wynika z przeprowadzonych badań krajowych (Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa), ekonomicznie efektywne wielkości takich wytwórni odpowiadają produkcji elementów wynoszącej najmniej 1500 izb rocznie (należy unikać budowy mniejszych wytwórni, a okres amortyzacji utrzymywać w granicach 5 lat). l) W pracy Instytutu Organizacji i Mechanizacji Budownictwa pt. Wytwórnie elementów wielkopłytowych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych po szczegółowych obliczeniach uwzględniających czas przeszkód atmosferycznych, określono liczbę dni pracy wytwórni sezonowych na 220, a liczbę zmian pracy na 362. Ponieważ czynnikiem decydującym o mocy produkcyjnej wytwórni jest wydajność montażowa żurawia (żurawi) montującego te elementy na budowie, dlatego obliczanie tej wydajności ma znaczenie istotne. Read the rest of this entry »
Comments Off